Tynk gliniany

Wyobrażasz sobie nowoczesny dom wykończony gliną? Naturalne materiały zyskują coraz większą popularność wśród inwestorów, co podyktowane jest względami ekologicznymi. Chętnie wybierane są te w pełni bezpieczne dla otoczenia, a więc produkowane z wykorzystaniem procesów przyjaznych dla środowiska oraz pozytywnie wpływające na zdrowie użytkowników pomieszczeń.

Glina spełnia wszystkie te warunki. Pokrywając ściany tynkiem glinianym dbasz nie tylko o znakomite samopoczucie mieszkańców, ale również zyskujesz wnętrze o niepowtarzalnym wyglądzie.


Czym jest tynk gliniany?

Glina od tysięcy lat była wykorzystywana jako materiał budowlany i choć nieco zapomniana to obecnie na nowo odkrywane są jej liczne zalety użytkowe. Ta charakteryzująca się znakomitą plastycznością skała sprawdzi się m.in. jako tynk będący oryginalnym sposobem wykończenia ścian domu. To mieszanina, której głównym składnikiem jest oczywiście glina, ale również piasek, woda i słoma, która dodawana jest według własnego uznania. Piasek jest bardzo ważnym komponentem tynku, ponieważ w dużej mierze warunkuje jego właściwości. Gramatura kruszywa ma wpływ na ziarnistość tynku i tym samym na końcowy efekt jaki powstanie na powierzchni ściany.


Do czego jest wykorzystywany tynk gliniany?

Tynk gliniany to uniwersalny materiał, który wykorzystywany jest m.in. jako warstwa ochronna nakładana na powierzchnię ścian. Może pełnić zarówno funkcję tynku podkładowego, na który nanosi się gliniany tynk szlachetny lub glinianą farbę, stanowiące warstwę ozdobną. Jednak osoby, które preferują wnętrza bardziej surowe i nawiązujące do natury, mogą zostawić tynk gliniany jako warstwę ostateczną i wówczas to on pełni rolę dekoracyjną.


Zalety tynku glinianego

Dla wszystkich miłośników trendu "eko" tynk gliniany będzie spełnieniem marzeń o domu, który jest przyjazny dla środowiska. Sprawia, że wnętrza stają się nie tylko przytulne, ale także tworzy się w nich mikroklimat sprzyjający zdrowiu mieszkańców. Jeżeli masz wątpliwości, czy tynk gliniany rzeczywiście jest tak bardzo wartościowym materiałem, zapoznaj się z jego najważniejszymi właściwościami:

  • Reguluje temperaturę w pomieszczeniach - w zimie utrzymuje ciepło, a w lecie przyjemnie chłodzi.
  • Normuje poziom wilgotności - pochłania i oddaje wilgoć w zależności od panujących aktualnie warunków.
  • Posiada właściwości antystatyczne - nie kumuluje kurzu i zanieczyszczeń, więc jest idealny dla alergików.
  • Nie rozwijają się na nim bakterie i grzyby.
  • Pochłania nieprzyjemne zapachy.
  • Tworzy znakomitą izolację akustyczną - doskonale wygłusza pomieszczenia i chroni przed hałasem.

Rodzaje tynku glinianego

Tynk gliniany, ze względu na zawartość piasku o różnej gramaturze, może tworzyć na ścianach powierzchnię o fakturze bardziej lub mniej chropowatej. Jednym z rodzajów jest tynk gruboziarnisty, w którym znajduje się piasek o grubości do 3mm, więc wykończone nim ściany zyskają ciekawy wygląd i wyrazistość. Zwykle jest bazą pod kolejne warstwy tynku. Tynk drobnoziarnisty natomiast idealnie sprawdza się jako ostateczna warstwa wykończeniowa. Po wygładzeniu wystarczy go pokryć farbą.


Tynk gliniany gruboziarnisty

Lehmputz Asanto

Tynk uniwersalny (gruboziarnisty) jest tynkiem zarówno podkładowym, jak i wierzchnim. Przy prawidłowym nałożeniu na ścianę nie osypuje się i tworzy idealną powierzchnię pod następne warstwy, np. tynku glinianego szlachetnego lub farby glinianej. Tynk gliniany gruboziarnisty jest idealnym materiałem do tworzenia warstwy tynku regulującej wilgotność, pochłaniającej zapachy i promieniowanie, korzystnej dla alergików. Jednorazowo można nakładać warstwę do 2 cm grubości. Piasek do produkcji tego tynku przesiewamy sitem o o czkach 3 mm i dostarczamy w bigbagach. Jedna tona wystarcza na 60 m2 powierzchni ściany przy grubości 1 cm. W składzie tego tynku nie ma słomy, by uniknąć ryzyka pleśni przy dłuższym składowaniau. Słomę pociętą dodajemy na życzenie osobno w worku, w ilości odpowiedniej do każdego bigbaga.  Dodaje się ją w procesie mieszania tynku z wodą.

Tynk gliniany drobnoziarnisty

Lehmfeinputz

Tynk gliniany drobnoziarnisty jest tynkiem wierzchnim o gramaturze piasku do 1 mm. Służy on do tworzenia warstwy ostatecznej, odpowiedniej do pomalowania farbą glinianą. Tynk ten po nałożeniu, odpowiednio wygładzony tworzy piękną powierzchnię w naturalnym, jasnobrązowym kolorze i nie osypuje się. Tynk ten nadaje się także idealnie do renowacji już istniejących starych tynków glinianych.